Tuesday 14 February 2017

Hristo Boychev "Fenomen" Eesti Majas Londonis

Teater R.A.A.A.M.
Hristo Boychev
Etendus FENOMEN
Peaosaline Mait MALMSTEN
Lavastaja: Madis Kalmet
Ringreis: 14.veebruar 2017 London, 16.veebruar 2017 Dublin
Korraldajad: Londoni Eesti Selts, Eestlased Dublinis Ühing
Toetajad:
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja väliseesti kultuuriühingute konkursi läbiviija Integratsiooni ja  Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed (MISA) seoses rahvuskaaslase programmiga. 
Organiseerijad: Evelin Siilak (Londoni Eesti Selts) ja Eduard Voltshkov (Eestlased Dublinis Ühing)
Täname Eesti Suursaatkonda Londonis, kes võõrustas teatritruppi ja toetas üritust jookidega.
Kasutati Baumanevent lavatehnikat. www.baumanevent.co.uk

Aitäh kõigile tublidele vabatahtlikele, abivalmilt eesti kultuuritoetajatele ja maiatele teatrikohviku külastajatele.
**********     ***********

„See oli lahedaim sõbrapäev Londonis üle pika aja!“ 
teatrikülastaja Eesti Majas Londonis


Teatritrupp R.A.A.A.M. koosseisus produtsent Märt Meos, näitleja Mait Malmsten (Eesti Draamateater)  ja valguskunstnik Peedu Adlas (Tallinna Linnateater) käis tuuril Londonis Eesti Majas ja Dublinis Civic Teatris. „Londonis on meie 62. Etendus“, teatas trupp Eesti Saatkonnas Londonis.
Eesti Suursaatkonnas Londonis.
pilt: Triinu Rajasalu


Külas käidi Saatkondades nii Dublinis kui ka Londonis. Suursaadik Bambus ja kultuurinõunik Kersti Kirs pakkusid kohvi ja kommi ning juttu jätkus kauemaks. Produtsent Märt Meos  meenutas, kuidas bulgaarlane Hristo Boychev oli Eestis näinud etendust, kus R.A.A.A.M. ja Mait Malmsten olid mänginud ning oli sellest sattunud nii vaimustusse, et otsis sahtlist pikka aega tagasi kirjutatud monotüki „Fenomen“, mida ta polnud veel kellelegi usaldanud, ja ütles, et ta on kindel, et just nemad suudavad sellele tõeliselt elu sisse lüüa. Nii nad ka tegid. Ollakse väga uhked selle üle, et maailmakuulsa kirjaniku teatritüki esietendus toimus just Eestis kevadel 2014 aastal.

Londonis oli etendus Sõbrapäeval, 14. Veebruaril 2017, seejärel lennati päev hiljem Dublinisse, kus oli etendus 16.veebruaril. Mõlemis linnas võeti etendus soojalt vastu. „Rahvast oli rohkem kui ootasin, saal oli peaaegu täis ja kõik tundusid, et jäid rahule“, teatas Eestlased Dublinis Ühingu eestvedaja Eduard Voltshkov rõõmsalt pärastpoole.


Eesti Maja Londonis.
Saal enne etenduse algust.
Londonis oli aga Eesti Maja rahvast täis. Kohale tuldi juba õige varakult, isegi tunde enne. Palju oli ka mitte-eestlasi, kes oma eestlastest sõprade, kaasade kõrval istusid.  Näitemängu peaosaline ehk siis ainuosaline Mait Malmsten täitis kogu lava oma võimsa energiaga ning lummas rahvast lõpuminutiteni. Skeptiline arvamus, et kuidas saab ühe-meheteater hoida publikut kütkeis tund aega järjest, ei olnud õigustatud. See õnnestus vägagi lihtsalt. Kui nüüd alustada lõpust, nagu peaosaline oma tükis,  siis teater algas vägeva aplausiga, et silm tahtmatult kippus ringi piiluma: „oot, oot, kas tõesti pole siin mitte mitmesaja-pealine rahvas.“ Ei olnud. Kohal oli koos näitlejate ja vabatahtlikega kokku vähem kui 80 inimest. Põhjus oli ka see, et rohkem saali rahvast lihtsalt ei mahukski.


Vabatahtlikud ja teatritrupp Londnis
Londoni Eesti Selts korraldas ürituse koos vabatahtlikega. Teatri Londonisse toomise idee autor, nende vastuvõtja  ja õhtu läbiviijaks oli Londoni Eesti Seltsi esinaine Evelin Siilak, lavalise lahenduse aitas luua teatritudeng Marje Remmet, kes ka  intervjueeris peategelast ja on LES Rahvatantsu eestvedaja, Estonianfolks asutaja. Merlin Koppel (tuntuim ripsmetehnik Londonis) pakkus trupile kolmeks ööks kodumajutust enda juures, Villu Kamarik (pikaajaline Seltsi abiline, tantsija ja laulja) sõidutas esinejad lennujaama ja tagasi. Petten Veevo (helitehnika spetsialist) korraldas helitehnika ja jälgis subtiitrite käiku, Lagle Mõik (särtsakas tantsija ) võttis külalisi vastu oma sharmiga ja Kristina Limberg (pikaaajaline Seltsi abiline) pakkus teatrikohvikus võileibu ja salatit. Eriti meeldis rahvale näha magustoiduks profiteroole. Lisaks oli appi tulnud just selleks õhtust Bristolist Joonas Neelov (esmakordne abiline, aga nädal hiljem juba aitas Seltsi IT-lahenduste alal ja ühines tantsurühmaga). Kuna tükk oli tööpäeval, siis kõik abilised olid võtnud ekstra vaba päeva töölt. Kuid sellest polnud hullu midagi: ühiselt töötati, ühiselt nauditi etendust ja koos tunti  hiljem õhtust rõõmu.


Mõnusalt sujuv meeskonnatöö, hea etendus ja kaasakistud publik - see kõik kokku oli parim Sõbrapäevakink endale või sõpradele. Sellega olid ka saalisolijad nõus ja hüüdsid korraldajatele: „ Kutsuge veel eesti teatrit Londonisse!“

-----
Kultuuriõhtu esineja transporti toetas  Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja väliseesti kultuuriühingute konkursi läbiviija Integratsiooni ja  Migratsiooni Sihtasutuse Meie Inimesed (MISA) seoses rahvuskaaslase programmiga. Õhtu tegi teoks Londoni Eesti Selts koos vabatahtlikega. Projekti  läbiviijaks oli Evelin Siilak koos Marje Remmetiga Londonis. Teatritrupp reisis aga  Londonist edasi Dublinisse, kus organiseeris etenduse Dublini eestlaste eestvedaja Eduard Voltshkov. See oli esmakordne  koostöö Londoni Eesti Seltsi ja Dublini eestlaste ühingu vahel. kirjutas Evelin Siilak

No comments:

Post a Comment