Wednesday 24 February 2016

24. veebruar 2016 EV aastapäev pidulik aktus Westminster Cathedral Hall'is

Londoni mereteemaline EV 98 aastapäev

Eesti Vabariigi 98. aastapäev toimus traditsiooniliselt õigel päeval, 24. veebruaril,   Westminster Cathedral Hall’i saalis Londonis. Kontsert algas Eesti Vabariigi hümni ühislaulmisega. Seejärel pidas suursaadik härra Lauri Bambus aastapäevakõne ja juhatas sisse Londoni eestlaskonna eestvedaja Tiit Reigo mälestuseks taasesitatud lühifilmi „Mina olen eestlane“ (Tiit Reigo, 21.dets 1910 - 22.juuli 2015). Filmist jäi kõlama aastakümneid Inglismaal elanud vanahärra palve: „Säilitage eestlust!“ Järgmine videotervitus tuli Eestist peaminister Taavi Rõivaselt ning oli mõeldud just väliseestlastele. Ta teatas, et „Igaühe edu on kogu riigi edu.“ ja soovis: „Kõigile eestlastele ja Eesti sõpradele üle kogu maailma ilusat vabariigi aastapäeva.”


Kontserdi muusikalise osale andsid ava-akordi noored talendid Mirjam Elessawi ja Sirli Friman lauluga “Kui on meri hülgehall”. Selle aasta Eesti Vabariigi aastapäev oli mereteemaline ja enamus laulud just merega seotud.  Londoni Eesti Segakoor jalutas saalist lavale regilaulu leelotades ning jätkas repertuaari ansambel Vägilaste looga “Kullakutse” ja Tõnis Kõrvitsa seadega “Vee ja soola saaga”. Klaveril saatis dirigent Kristi Jagodin ja taustaks mängis bongotrumme Kristiina Killo.

Rahvatantsijaid oli seekord lausa kaks rühma: naisrühm ja segarühm. Naisrühm  läheb sel suvel naisfestivalile Jõgevale ja selle repertuaarist esitatigi lõbus tants “Rehelised”, kus rehade asemel kasutati hoopis londonlikult vihmavarjusid. Jätkas segarühm rõõmsa looga “Veel kord” ja rahvatantsijad lõpetasid üheskoos tantsuga “Savikoja venelane”.

Kontsert jätkus imelapse Kristo Saarna esitusega. Kristo on Tartu Variku Kooli 5. klassi õpilane, kes laulab Külliki Levini käe all laulustuudios Külliki Lauluaed. Alates 5. eluaastast hakkas ta käima laulmas ja 7 aastaselt  Tartu Muusikakoolis viiulit õppimas. “Kristo on sündinud muusik. Ta on tundlik, elegantne ja kauni lauluhäälega, väga siiras ja hurmav esineja”, kirjeldab Levin. Seda kinnitas ka tõsiasi, et EV aastapäeval pani poiss esmakordselt saalitäie rahva entusiastlikult kaasa laulma “Kui heeringas oli kuival maal”. Külliki Levin on loonud mitmeid laule just spetsiaalselt Kristo Saarnale nagu näiteks “Sasi ja kiigu, mu tuul”, mis tuli ka Londonis esitlusele.

Kauni õhtu lõpetas kauni lauluhäälega Mirjam Mesak mõtliku lauluga “Teisel pool vett”. Klaveril saatis Harry Heldur Põlda.
Selle aastapäeva õhtu tegid eriliseks veel õhtujuhid, kes juhatasid eesti ja inglise keeles ladusalt sisse iga esineja. Kumbki neist aga ei olnud eestlane, vaid usinad õpilased eesti keele õpetaja Kerli Liksori käe all. Naa Aku Addo on pärit Ghanast ja on kaks aastat eesti keelt õppinud, Patrick Plunkett on pärit Iirimaalt ja õpib eesti juba 4 aastat. Nende huvi eesti keele vastu sütitasid eestlastest elukaaslased.

Pärast pidu pakuti traditsiooniliselt kiluvõileiba, Kalevi komme ja eesti küpsist “Kevadlill” ning “Valeri”. Kõrvale pakuti shampust ja eesti õlut.

Täname EV ürituse toetajaid: Eesti saatkonda Londonis, Eesti Maja Londonis, Estolinki ja Eesti Abistamise Komiteed. Samuti täname korraldajaid: Estonian Guild , Londoni Eesti Selts ja Eesti Kool Londonis. Täname ka kõiki osavõtjaid, esinejaid ning annetajaid.

Kirjutas Evelin SiilakRõivase pöördumist on võimalik lugeda siit!

No comments:

Post a Comment