Tuesday 26 January 2016

Vastlapäev 06.02.2016

Vastlapäev Londoni Eesti Majas
Korraldas Londoni Eesti Selts. Peakokk Ave Kelle.
Peaesineja Leiutajate Külakooli südaõpetaja Hendrik Noor koos õpilastega.

Juba vanarahvas teadis, et vastlapäeval suurt tööd ei tehta. Vastlaid peetakse ikka vägeva peo ja tralliga. Vastasel juhul ei tule õnne majja ega kasva ka kari, linadest rääkimata.
Eesti Majas Londonis toimus vastlapäev veebruari esimesel pühapäeval. Rahvast tuli rohkelt ja neid ootas korralik soe kõhutäis Eestist toodud suitsulihaga hernesuppi. Kõrvale pakuti musta leiba ja soolaubasid. Pärast mugiti kohvi ja tee kõrvale kodutehtud vastlakukleid vahukoorega.
Vastlad ei tähenda aga ainult kuklisöömist. Meie vanavanematele Eestis seonduvad need lapsepõlvest tuttava mänguasja – vurri valmistamisega. Nii ka siin.  Laste õpitoas õpetati erinevaid vahvaid vurre valmistama. Õpitoa viisid läbi meie peakülalised Eestist. Neist veidi lähemalt.
Õpitoa juhatas sisse Hendrik Noor ning rääkis ka lähemalt ka oma tegemistest. Hendrik on nimelt  südaõpetaja Leiutajate Külakoolis Sännu Kultuurimajas. See on põnev koht, kus kool saab hoopis teise tähenduse. Olulised märksõnad kooli programmis on: unistamine, loovus uute olukordadega kohanemiseks, suhted inimestega ja kogu meid ümbritseva keskkonnaga. Leiutajate Külakoolis leiutatakse elamise viisi: kuidas elada ja õppida nõnda, et harmoonia, ilu ja vabadus meid pidevalt saadaks.  Hendrik Noor koos abikaasa ja kahe lapsega on Sänna Kultuurimõisa kogukonna hing. Neil on oma puutöökoda, saviklass, tekstiiliklass, velokuur ja kootakse kangastelgedel. Kultuurimõisas on peale külakooli ka Taevarada matk metsas, Trühvlikohvik, mõisapood, raamatukogu ja regulaarsed külaskäigud põnevate inimeste poolt. Tom Valsberg, Vahur Kersna, Siiri Sisak ja Tiibeti munk on mõned paljudest, kes satuvad Võrumaa metsade keskele Sänna mõisasse.
Hendrikuga olid kaasas koolilapsed FRIDA,  KASPAR, NORA ja  THEODOR, kes olid kenasti ettevalmistanud  õpitoa Londoni lastele. Iga laps juhendas omamoodi vurri tegemist ja osavõtjad said valida endale sobivaima arvestades raskusastet ja eripära. Näiteks valmistati vurr CD kettast, millele pandi pisike kuulike keskele või tehti lausa ise puust vurr, kuhu sai vildikatega peale joonistada meelepärase pildi. Kõik lapsed said toreda kogemuse ning uhke omatehtud vurri koju kaasa.
Pärast algas vanarahva mõistatuste ärarvamine. Iga õigesti vastanu sai endale eesti kommi. Mõned laudkonnad, kes võistlesid, olid eriti usinad ja said suu kohe eriti magusaks. Näiteks arvati ära järgmisi mõistatusi: “Kasvab ja kahaneb, aga otsa ei saa” või “Magusam kui mesi, tugevam kui lõvi”.
Pärast oli loterii ja võideti Eestimaist nänni, šokolaadi ja muusikat. Vastlapäev oli mõnusalt tegus, lõbusalt aktiivne ning rõõmu jätkus nii suurtele kui pisematele. Rammus hernesupp oli nii mõnelegi uus maitseelamus. Suur aitäh kõigile tulijatele ja Londoni Eesti Selts soovib kõigile “Pikki liuge”!
Vastlapäev on liikuv püha ja sõltub sellest, millisel teisipäeval on noorkuu. Vastlapäev on 7 nädalat enne lihavõttepühi ja alati teisipäeval. Eestis on kombeks liugu lasta ja vastlavurre meisterdada. Inglismaal teatakse seda päeva “Shove Tuesday” nime all.

Kirjutas Evelin Siilak
(mõistatuste vastused: kuu ja uni)

VIDEO: LEIUTAJATE KOOLI video INGLISMAAL külaskäigust vaata siit:
Leiutajate küla kooli õpilased Londonis

No comments:

Post a Comment