Friday 24 June 2016

II Eesti Naistetantsupidu "Mehelugu" 8-12 juuni 2016Naistetantsupidu "Mehelugu"


SÄRTSAKAS RAHVATANTSUNEIDUDE SELTSKOND NAISFESTIVALIL JÕGEVAL


Oli kolmapäev, 8. Juuni, kui Londonist asus Eesti poole teele kari naisi. Neil oli kaasas 8 sinist pärga, 8 Kirivoo lipsu ja 8 rõõmsat naeratust, kuid 8 reha oli neid Jõgeval juba ootamas. See kõik oli vajalik, et võtta osa 12. juunil Jõgeval toimuvast II Eesti Naiste Tantsupeost ‘Mehelugu’.

Ilusad Eesti naised tantsivad ka rehad graatsiliseks


Neiud võttis vastu ja võõrustas kaunis Udu talu kämpingumajake, Palamuse vallas, Kuremaa järve ääres. Pikemalt sisseseadmata alustasid naised tantsude läbivõtmist. Iseenesest olid tantsud kõigil selged, kuid suur ärevus ja närv vallutasid nii mõnegi kaine mõistuse, muutes õpitu uduseks unustuseks. Järgmise päeva esimestel hommikutundidel suunduti välisrühmade ülevaatusele, kus vormiti naiste metsikud hüpped kauniteks tantsusammudeks.

Kuremaa tuulik


Päev enne proove toimusid välisrühmadele põnevad ekskursioonid Jõgevamaal, kus näidati põrandaleivakujulisi vooresid ja kuklikeste moodi mõhnasid. Samuti ei puudunud huvireisist Kuremaa tuulik, Palamuse koolipink ning apteegis pakutav Punsli eli. Viimane on kõige apteekri poolt 18 ürdiga valmistatud alkohoolne jook, mis algselt oli mõeldud haavade võidmiseks, kuid hiljem hakati kasutama söögiisu suurendaja ja sügismasenduse peletajana. Paunvere apteeker olla pakkunud seda Tootsile hoopis südamepöörituse vastu.  Eritellimusel sai iga huviline endale isikliku pudeli soetada.
Päeva eredaim hetk kuulus siiski Kassinurme muinasalale. Sealne Hiiekoht on üks vanemaid pühakohti Eestimaal, kus hoitakse alal vanu rahvakombeid. Eesti Naiste Tantsupeo peakorraldaja Airi Rütteri eestvedamisel sammuti Päikesetantsu,  paitati Ohvrikivi, Naisekivi (emake Suur Loodus)  ja Armastusekivi. Igale kivile visati ainult temale omaseid teri proua Airi heade soovide saatel. Kõik tantsijad said ka oma soovid lõngaga just teda kõnetavale puule siduda. Mõnel läks vaja ka mitut lõnga, sest soove oli ikka hulgim. Ürgsed energiad maast talletatud, muinasaegsete esivanemate õnnistused kogutud, saadeti tantsijad vastu Naistetantsupeo väljakutsetele.

Vihmane laupäev. Talveriided on pop.

Nõnda kiirelt oligi kätte jõudnud reede, mil lisaks Eesti välisrühmadele Kanadast, Inglismaalt, Iirimaalt, Luksemburgist, Soomest ja Norrast, liitusid ka Eestis tegutsevad 394 tantsurühma, et koos alustada edukate proovide läbiviimist. Laupäevaks oli ilmal paraku hoopis teine plaan. Nimelt kallas terve päev tugevat vihma, mis sundis kõik ettevalmistamata tantsulised poodi kummikute järgi ruttama. Lõuna ajal ei olnud enam terve Jõgeva peal müügiks mitte ühtegi paari vettpidavaid jalanõusid. Sel hetkel tuli kasuks Palamuse apteegist soetatud Punsli eli, mis vere kuumana ning silma säravana hoidis.


Esinemine Tantsupeol. "Poisid miks teil pill ei hüüa". 


Kontsertpäeva saab kokku võtta kui võimsa ning eduka elamuse. Ka päike ilmus sündmust tunnustama ning vikerkaar lisas värve tantsuviirgudele. Suure hurraaga tänasid Londoni tantsijad nende juhendajat Marje Viilu-t, kes hoolimata takistustele suutis naised ühtse rühmana tantsima panna.Uhkusega andis Marje oma kommentaari naiste esinemisele sõnadega ‘võimas’, ‘vapustav’ ning ‘silmapaistev’. Ning silmapaistev ta tõepoolest ka oli, sest tänaseks on pakutud naistele võimalusi võtta osa noorte tantsupeost, Kihnu saare rahvatantsu üritustest ning ka Londoni pidudest.

Hoiame oma silmad ja kõrvad lahti, sest need naised võivad meid üllatada kõige ootamatumates kohtades.


LES Rahvatantsurühma Neiduderüm


Kirjutas Sirje Viilu
Pildid: tantsijate erakogud
VEEL PILTE SIIN! ja SIIN! ja SIIN!Loe lähemalt Kassinurme Hiiest:

Loe lähemalt Naistetantsupeost:

Loe lähemalt tantsijatest:KEEP CALM AND DANCE FOLK!

No comments:

Post a Comment