Friday 24 June 2016

II Eesti Naistetantsupidu "Mehelugu" 8-12 juuni 2016Naistetantsupidu "Mehelugu"


SÄRTSAKAS RAHVATANTSUNEIDUDE SELTSKOND NAISFESTIVALIL JÕGEVAL


Oli kolmapäev, 8. Juuni, kui Londonist asus Eesti poole teele kari naisi. Neil oli kaasas 8 sinist pärga, 8 Kirivoo lipsu ja 8 rõõmsat naeratust, kuid 8 reha oli neid Jõgeval juba ootamas. See kõik oli vajalik, et võtta osa 12. juunil Jõgeval toimuvast II Eesti Naiste Tantsupeost ‘Mehelugu’.

Ilusad Eesti naised tantsivad ka rehad graatsiliseks


Neiud võttis vastu ja võõrustas kaunis Udu talu kämpingumajake, Palamuse vallas, Kuremaa järve ääres. Pikemalt sisseseadmata alustasid naised tantsude läbivõtmist. Iseenesest olid tantsud kõigil selged, kuid suur ärevus ja närv vallutasid nii mõnegi kaine mõistuse, muutes õpitu uduseks unustuseks. Järgmise päeva esimestel hommikutundidel suunduti välisrühmade ülevaatusele, kus vormiti naiste metsikud hüpped kauniteks tantsusammudeks.

Kuremaa tuulik


Päev enne proove toimusid välisrühmadele põnevad ekskursioonid Jõgevamaal, kus näidati põrandaleivakujulisi vooresid ja kuklikeste moodi mõhnasid. Samuti ei puudunud huvireisist Kuremaa tuulik, Palamuse koolipink ning apteegis pakutav Punsli eli. Viimane on kõige apteekri poolt 18 ürdiga valmistatud alkohoolne jook, mis algselt oli mõeldud haavade võidmiseks, kuid hiljem hakati kasutama söögiisu suurendaja ja sügismasenduse peletajana. Paunvere apteeker olla pakkunud seda Tootsile hoopis südamepöörituse vastu.  Eritellimusel sai iga huviline endale isikliku pudeli soetada.
Päeva eredaim hetk kuulus siiski Kassinurme muinasalale. Sealne Hiiekoht on üks vanemaid pühakohti Eestimaal, kus hoitakse alal vanu rahvakombeid. Eesti Naiste Tantsupeo peakorraldaja Airi Rütteri eestvedamisel sammuti Päikesetantsu,  paitati Ohvrikivi, Naisekivi (emake Suur Loodus)  ja Armastusekivi. Igale kivile visati ainult temale omaseid teri proua Airi heade soovide saatel. Kõik tantsijad said ka oma soovid lõngaga just teda kõnetavale puule siduda. Mõnel läks vaja ka mitut lõnga, sest soove oli ikka hulgim. Ürgsed energiad maast talletatud, muinasaegsete esivanemate õnnistused kogutud, saadeti tantsijad vastu Naistetantsupeo väljakutsetele.

Vihmane laupäev. Talveriided on pop.

Nõnda kiirelt oligi kätte jõudnud reede, mil lisaks Eesti välisrühmadele Kanadast, Inglismaalt, Iirimaalt, Luksemburgist, Soomest ja Norrast, liitusid ka Eestis tegutsevad 394 tantsurühma, et koos alustada edukate proovide läbiviimist. Laupäevaks oli ilmal paraku hoopis teine plaan. Nimelt kallas terve päev tugevat vihma, mis sundis kõik ettevalmistamata tantsulised poodi kummikute järgi ruttama. Lõuna ajal ei olnud enam terve Jõgeva peal müügiks mitte ühtegi paari vettpidavaid jalanõusid. Sel hetkel tuli kasuks Palamuse apteegist soetatud Punsli eli, mis vere kuumana ning silma säravana hoidis.


Esinemine Tantsupeol. "Poisid miks teil pill ei hüüa". 


Kontsertpäeva saab kokku võtta kui võimsa ning eduka elamuse. Ka päike ilmus sündmust tunnustama ning vikerkaar lisas värve tantsuviirgudele. Suure hurraaga tänasid Londoni tantsijad nende juhendajat Marje Viilu-t, kes hoolimata takistustele suutis naised ühtse rühmana tantsima panna.Uhkusega andis Marje oma kommentaari naiste esinemisele sõnadega ‘võimas’, ‘vapustav’ ning ‘silmapaistev’. Ning silmapaistev ta tõepoolest ka oli, sest tänaseks on pakutud naistele võimalusi võtta osa noorte tantsupeost, Kihnu saare rahvatantsu üritustest ning ka Londoni pidudest.

Hoiame oma silmad ja kõrvad lahti, sest need naised võivad meid üllatada kõige ootamatumates kohtades.


LES Rahvatantsurühma Neiduderüm


Kirjutas Sirje Viilu
Pildid: tantsijate erakogud
VEEL PILTE SIIN! ja SIIN! ja SIIN!Loe lähemalt Kassinurme Hiiest:

Loe lähemalt Naistetantsupeost:

Loe lähemalt tantsijatest:KEEP CALM AND DANCE FOLK!

Wednesday 15 June 2016

JAANIPÄEV uues kohas!
Londoni eestlaste jaanipäev - uhkem kui kunagi varem
04. juunil 2016
The Half Way Pub, Brentwood
Üle 250 Londoni eestlase ja nende sõbra kogunes 4. juunil uude peopaika Brentwoodis, et üheskoos õhtust rõõmu tunda.


Jaanipäevad on eestlaste traditsioon ja see on päev aastas, mida oodatakse pikisilmi. Paratamatult on üheks  tähtsaim mõjuteguriks on ilm. Peoeelsel õhtul korraldajate poolt äikesepilvi peletavad võlusõnad õnnestusud täiuslikult. Eestlaste jaanipäev möödus ideaalselt sumeda, tuuletu ja just parjalt sooja ilma lummuses.
TSIRKUS


Sel aastal pakuti jaanilistele ohtra eestimaise peosöögi kõrvale ka tsirkust. Tsirkus “Schokokabuum Jee” on kolmeliikmeline vahva punt tegelasi.

Teatris esinejad iseloomustavad ennast kui osalusteatrit, mis tähendab, et kõik vaatajad saavad osa võtta show’st. Vabatahtlikest puudust ei olnud ja kõik laval värskelt õpitud trikid võeti vastu tormiliste kiiduavaldustega, ka emad said laval taldrikut keerutada. Pea tund etendust möödus linnulennul. Lapsed said maitsta “pipart”; mis meenutas rohkem soola või liiva, kuidas kellelegi. Unustamatu tsirkuseetendus muutis lapsed osavateks artistideks ja külvas neisse hulganisti lusti ning pani näod särama.

 Õhtu haripunkt oli tsrikuse teine etendus, mis mõeldud suurtele:  “Eriti ohtlik number”. Show’d alustati publikust ohutusnõuete spetsialisti otsimisega, kes pidi vaatama, et järgitakse täpselt ohutusnõudeid. Leiti vähim märjukest pruukinud härrasmees  ja tema osaks sai kanda helendavat vesti, tuletõrjekustutit, meditsiinikasti ja kiivrit. Ohutusnõuded järgitud, said tsirkuse artistid alustada ohtlike numbritega: tantsiti põlevate vaiadega, astuti, lamati ja seisti peaga teravate klaasikildude peal. Tsirkus naerutas publikut ühtmoodi: nii noori kui vanu. Etendus oli kaasahaarav ning ovatsioonid ei tahtnudki lõppeda.

Teater “Schokokabuum Jee”  toetas Londoni Eesti Seltsi jaanipäeva üritust ja mõlemad show’d olid korraldatud heategevuskorras, et tuua eestimaist tsirkust eesti lastele kui ka suurtele Londonisse.


RAADIO UUNO

Pidupäeva muusikat päeva jooksul keerutasid raadio Uuno diskorid. Muuhulgas tegid palju põnevaid intervjuusid külalistega. Neid huvitavaid lugusid lastakse eetrisse terve jaanipäeva jooksul Uuno raadio kuulajatele Eestimaal.
EESTI KOOL LONDONIS


Eesti Koolil oli vanemate poolt üles seatud oma telk, kus pakuti müügiks lasteraamatuid ja emade küpsetatud hõrgutisi. Müügist koguti £380, mis läheb kooli poolt korraldatava suvise lastelaagri toetuseks.

Kaks kunstiõpetajat tegid vahvaid näomaalinguid ja nende juurde looklev järjekord ei lõppenud terve õhtu jooksul.JAANIPÄEV TÄIS SPORDIMÄNGE ja EESTI SÖÖKI


Kuigi on interneti, skype ja kiirete muutuste ajastu, siis eestlane hoiab ikka traditsioone au sees.
Spordimängud lastele: võidujooks
Kõik lapsed said auhinnaks eesti jäätise


Kõhumeeli ergastavas šašlõki ja grillvorsti aroomide keskel nauditi eestipäraseid sportmänge ikka sama hasardiga ning nauditi eestimaist märjukest.Täiskohaga grillimeistrid Andres ja leedukas Aurimas 
Peol pakuti mulgiputru koos sibula ja seapõsekuubikutega

SELTSI ESINEMISED

Õige külapeo meeleolu lõid Londoni Eesti Seltsi laulukoori ja rahvatantsijate etteasted.

LES Segakoor
Kooris said soleerida nii mehed kui naised ja regilauludega haarati ka publik kaasa.

LES Rahvatantsurühma Neiuderühm esinemas 
Rahvatantsijad demonstreerisid naiste tantsupeoks õpitud repertuaari, lustakaid segarühma tantse ja viisid läbi eraldi õpitoa lastele.

Rahvatantsurühm korraldab workshop'i tantsuga "Kaera-Jaan"

TEGIJAD OLEME ME ISE

Londoni eestlaste jaanipäeval käis üle 250 külastaja ja selle ürituse aitas läbi viia pea 30-pealine meeskond. Peo ettevalmistus algab juba kuid varasemalt.

Peopäeval aga kutsutakse appi punt, kes enamasti on juba pikaaegsed vabatahtlikud ja alati leidub ka uusi soovijaid. See lahe komando on alustala ning vundament eestlaste jaanipeo ürituse edukaks teostuseks.


Vabatahtlikud jaanipeol

Seni kuni on vabatahtlikke, kes hea meelega jagavad oma innukust ning annavad oma vaba aja, ja seni kuni on peokülalisi, kes soovivad lõbusalt ja sõbarlikult mestis eesti vaimus koos viibida, süüa eesti moodi ning pidu pidada eesti stiilis, seni kestavad jaanipeod ka Londonis.


Aitäh kõigile korraldajatele, vabatahtlikele, tsirkusele, lauljatele-tantsijatele, diskoritele ja kallitele peokülalistele.


Tantsuga jaanituld süütama
Võluvalt lustlikku
ja
lummavalt maagilist jaanipäeva kõigile! 

Jaaniku toetajad:

Jaanipidu toetasid märjukesega A Le Coq.


Sprotmängude auhind Ekspressmeedialt

Spordimängude auhinnad, loteriivõidud ja külalistele koduteele kaasa andis ajakirju, ajalehti, raamatuid  ja muud nänni Ekspressmeedia.Toidukraami toimetas kohale Estolink, kes ka pidulistele kodumaist suupoolist kaasa müüs.kirjutas Evelin Siilak
Pildid: Pat Meagher (Veel pilte vaata siit)
ja Regina Verner