Thursday, 11 June 2015

Jaanituli 06.06.2015Londoni eestlaste jaanituli toimus 6.juunil legendaarses Foxgrove Clubs’is Beckenhamis. See oli juba kaheteistkümnes kord korraldada jaanipidu karismaatilises golfiklubis, kus abivalmis peremees ja töötajad ei löö risti ette ühelegi soovile või palvele. Vastupidi, nad ootavad rõõmuga, mil jälle vahva eestlaste seltskond kokku tuleb ja ühe põneva peo maha peab. Ka eestlastele on jaanipidu Londonis ammuoodatud sündmus. Teatakse, et iga aasta juunikuu esimese laupäeva pärastlõunal võib sammud seada Foxgrove’i suunas.

Selle aasta Londoni eestlaste jaanipidu koondub märksõnade hoogne, lõbus, üheskoos ja eestimeelne alla. Jaaniku korraldajaks oli sel aastal Londoni Eesti Selts. Kuigi Estonian Guild ja Eesti Kool Londonis ei saanud füüsiliselt seekord kaasa aidata, siis nende tugi ja vajalikud nõuanded aitasid suuresti kaasa peo organiseerimisel ja õnnestumisel. Peol oli lastenurk, söögiala ja ei puudunud oksjon, loterii. Eestist olid kohale sõitnud kontserti andma populaarsed Erich Krieger ja Boris Lehtlaan koos diskor Einar Kapiga.Jaanipäev oli lastele põnev ja tormiline. LES segarahvatantsu juhendaja Marje Viilu käe all toimus lennukas rahvatantsutund, kus võtsid osa ka lisaks lastele suure huviga ka nende vanemad. Koos Marjega punuti ka üle tosina karikakra pärja, mida lapsed siis kandsid ülima rahuloluga. Nii mõnigi lapsevanem sai sealt endale uue oskuse juurde. Mudilaste kilked ja tormamised metsatuka vahel ja hiljem tõsimeeli jutustused, kuidas leiti koletise jalajälg või isegi karvane käsi lõksus, andsid just sellise mõnusa tunde nagu oleks tagasi koduse Eestis metsade vahel külajaanitulel, mitte kärarikkas ärilinnas Londonis. Hiljem jagati lastele eestimaist Mesikäpa jäätist ja toimus ka köievedu, kus iga laps, kes jaksas köit hoida, võitis. Kui joosta enam ei jaksatud, siis võis rüblik rahulikult istuda lastetelgis ja joonistada rahvuslindu, puhuda mullitajaga või istuda Anzelika ja Herdise kõrvale, kus ta sai hoole ja armastusega joonistatud toreda näomaalingu.

Õhtune kontsert lauldi lahti Kolga-Jaani regilauluga „Tulge tuld hoidma!“  Londoni Eesti Seltsi segakoori poolt, millele järgnes LES rahvatantsijate esinemine.  Särtsakas „Tuljak“ ja selle järgenud „Kaera Jaan“, kus segunesid ka segakoorilauljad, pani rahva lõbusalt kaasa plaksutama. Kuid seejärel haarati ka juba rahvas kaasa pärimusmänguga „Me lähme rukkist lõikama“ ja hoogsalt lõbusa „Kui sul tuju hea“ ning „Meil on üks tore tädi“. Jaanitulelised keerutasid jalga ja laulsid lõbusalt kaasa. Jaanipäeva simman oli täies hoos. LES segakoor lõpetas üksmeelse kontserdi Harju-Jaani rahvalauluga „Kiigel kartlik“.

Sportmängud olid seekord eriti põnevad. Võistkondade kapteniteks olid Erich Krieger ja Boris Lehtlaan ise. Võistkondade Erka ja Borka vahel käis tasavägine rebimine köieveos ja kotijooksus. Ei puudunud ka traditsiooniline individuaalne naistekandmine. Võistkondade auhindadeks oli nännisülem, mis sisaldas EAS poolt pearätikut ja Eestimaa puslet, Viru Õlut suursaatkonna poolt ja eesti lipukest LES poolt.

Jaaniku peasündmus oli otseloomulikult jaanitule süütamine. Tseremoonia algas Veljo Tormise „Tulesõnad“ esitlusega. LES tantsijad ja lauljad esinesid kõik üheskoos. Dünaamiline ja rütmiliselt kaasatõmbav järjest pinget üles kruttiv tulemaagia sõnum ei jätnud kedagi külmaks. Seejärel pidas eesti suursaadik Lauri Bambus kõne ning tõrvik käes mindi kõik ühiselt tuld süütama. Jaanituleliste hõigete ja aplodeerimise saatel tõusis tuli taevani.

Peaesinejad Erich Krieger ja Boris Lehtlaan panid piduliste jalad kepslema hiliste õhtutundideni. Kuuldavasti olla tuldud jaanipäevale suisa Leicesterist ja Birminghamist. Krieger jagas lahkelt autogramme oma CD plaatidele, poseeris jaanitulelistega ning laulis ka soovilugusid. „Naised on hullud“ kostus just täpselt nii tihti kui tellijad soovisid.

Pidulised kiitsid salatit, kanasaslõkki ja grillvorsti, mis olid kuidagi eriti maitsvad sel aastal. Eks eestimaine mekib ikka paremini, näiteks kama kadus laualt kiiremini kui see sinna jõudis. Magusaks olid mitmet sorti kringlid, eesti küpsised, maasikad vahukoorega ja mahlased puuviljad.


Peokülalised jäid jaanikuga igati rahule. Tänavuse jaanitulel sai üheskoos käsikäes  lauldud ja tantsitud, ühiste jõududega pidu tublide vabatahtlike poolt korraldatud ja õlg õla kõrval kohapeal läbi viidud. Lustlikult rõõmurohket hoogsust, särasilmset üksmeelt ja ülendatud meeleolu kandus üle õueala, vallutas taevasina ja puges jaanitulelise põue, kes siis selle hellalt koju kaasa viis.

Kirjutas Evelin Siilak. Artikkel ilmus Juuli, 2015. "Eesti Hääl".